ولکانیزاسیون چیست؟

ایجاد پل های عرضی در ماتریس پلیمر الاستومری تعیین کننده ی اساسی ویژگی های لاستیک است. بطور خلاصه پخت ،پلاستیک نرم و قالب گیری را به جامدی الاستیک و قابل انعطاف تغییر می دهد. ولکانیزاسیون یا پخت، سبب افزایش استحکام کششی، ماجیلوس (سفتی)، سختی، مقاومت سایشی و جهندگی می شود اما کاهش تغییر های طولی، پسماند گرمایی(تولید گرما) و مانایی فشاری و حلالیت را نیز موجب می شود. استحکام کششی و قدرت پارگی نمایان گر دانسیته ی پل های عرضی ویژه هستند.

 


تغییرهای ناشی از ولکانیزاسیون، متناسب با تعداد و طول پل های عرضی است. پخت یا ولکانیزاسیون افراطی (بیش از اندازه)، الاستومر را به ماده ایی سخت و شکننده تبدیل میکند. پل های عرضی بلندتر (پلی سولفیدی)، استحکام کششی، قدرت پارگی و ویژگی ها سایشی بهتر و پل های عرضی کوتاه تر (مونوسولفیدی)، پایداری گرمایی و اکسیداسیونی، و مانایی فشاری کمتری را تامین میکند.

 

گوگرد (سولفور) رایج ترین عامل پخت برای الاستومرها یا پلیمر هایی که از نظر شیمیایی غیر اشباع اند، است. به ویژه در کائوچوهای متداول مانند: (کائوچوی طبیعی – مصنوعی – پلی بوتادین –نیتریل-پلی کلروپرن و پلی ایزوپرن ).

 

اما دیگر عامل های پخت نیز برای الاستومرهای غیر اشباع کاربری دارند. اما گوگرد به دلیل قیمت و سمی بودن پایین، امتزاج پذیری گسترده با دیگر افزودنی ها، و قابلیت تامین خواسته های مورد انتظار، برتری نشان می دهد.

 

یک سیستم پخت رایج گوگردی شامل: گوگرد، اکسید های فلزی (به طور معمول اکسید روی) و اسید چرب (برای انحلال یا توزیع اکسید فلزی) و یک یا بیشتر شتاب دهنده ی آلی است.

 

در عین حال گوگرد عمل پخت را، حتی بدون تقویت کننده ولی با حضور گرما، در زمان لازم انجام می دهد. اما ولکانیزاسیون بدون حضور شتاب دهنده، می تواند ساعت ها یا حتی روزها به طول انجامد. در صورتی که امروزه فقط چند دقیقه در سیستم پخت وقت صرف می شود.

 

گوگرد به دو شکل آمورف (بی نظم ) و رومبیک در دسترس است. نوع آمورف که با عنوان گوگرد نامحلول شناخته شده است، پلیمری بلند و ناپدار (پایدار اما بسیار شکننده) بوده و در کائوچو و بیش تر حلال ها نا محلول است. ولی گوگرد رومبیک حلقوی است و از هشت اتم گوگرد که در آمیزه محلول است ودر بیشتر وقت ها برای ولکانیزاسیون به کار گرفته می شود.

 

در بیش تر کائوچوها، گوگرد به میزان حدود یک تا سه پارت (پارت : مقدار واحد درصد بخش کائوچوی الاستومری است) مصرف می شود. باور بر این است که ولکانیزاسیون به وسیله گوگرد، در اساس تنها از واکنش رادیکال های آزاد که تحت تاثیر گرما تولید شده اند صورت می گیرد؛ که در این مکانیزم، گوگرد به کمک واحد های غیر اشباع، به آرامی و به قصد تولید اجزا ی چند سولفوری (پلی سولفیدی ) عمل می کند. این ها بعدا تحت تاثیر فضاهای همولیتیک (همسان) که در اثر گرما ایجاد شده است، قرار گرفته و رادیکال های آزاد (( R-S و (R-SX) را تولید نموده اند و از این راه با زنجیره های کناری، پل های عرضی مونو دی و پلی سولفیدی را تشکیل می دهند.

 

رجوع به صفحه خواندنی ها

درباره ما

شركت دانش پژوه پویا بنیان پژواك در سال 1392 واقع در منطقه صنعتی بومهن شروع بكار نموده است. هدف از ایجاد این شركت راه اندازی مجموعه ای به منظور طراحی و تولید قطعات سیلیكونی برای مصارف صنعتی و خانگی، مشاوره و اجرای خطوط تولید اقلام سیلیكونی می باشد.

خط مشی این شركت همان طور كه از نام ان پیداست راه اندازی واحدی تولیدی و خدماتی با محوریت دانش و پویایی در صنعت لاستیك با گرایش سیلیكون می باشد و تحقق این امر با بهره مندی از تسلط و تجربه اعضای این گروه در طراحی و ساخت ماشین الات صنعت لاستیك، تخصص در رشته پلیمر و همچنین ارتباط مستمر با واحد های علمی میسر بوده است.

شرکت پژواک، افزایش رضایتمندی مشتریان، ارتقای کیفیت محصولات و شرکت، افزایش پایداری عملیات و بهبود کارای را سرلوحه خود قرار داده و به همین منظور موفق به کسب گواهینامه ISO9001:2015 شده است.

تماس با ما

صنایع پلیمری پژواک

  • تهران، بومهن، خیابان کامیون داران، پلاک ۳۳
  • تلفن : ۰۲۱۷۶۲۳۸۵۹۵
  • فکس : ۰۲۱۷۶۲۳۸۵۹۴
  • واتس اپ : ۰۹۰۲۲۰۰۳۵۳۷
  • info@silicone-eng.ir